ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
Градът

Хранитлно-вкусовият и туристическият бранш си подадоха ръце в Пловдив

Законови ограничения и евтин внос стоят на пътя на родните производители до българските хотели и ресторанти

Представители на гилдиите излизат с предложения към НС как могат да работят заедно за постигане на добри бизнес резултати и доволни клиенти

Йоана Иванова

Местни производители на храни, напитки и продукти от парфюмерийния и козметичен бранш се срещнаха с оператори на туристически услуги, хотелиери, ресторантьори и представители на местната власт, за да дискутират основните проблеми за общата им продуктивна дейност. Работната среща, премина под формата на дискусия в Дом на културата „Борис Христов“ и бе под наслов „Вкусът на България“.     

На форума, който е част от кампанията „Купувам българското“ участниците търсиха  възможности български стоки приоритетно да достигат до родните хотели и ресторанти, така че националният българският туризъм да се превърне в значим фактор за икономиката на страната.  Участниците в дискусията имаха възможността да споделят проблемите, с които се сблъскват в работата си и заедно да потърсят конкретни решения, да споделят добри практики и най-вече да обсъдят как производственият и туристическият бранш могат да работят заедно за постигане на добри бизнес резултати и доволни клиенти и туристи.

Инж. Любозар Фратев, председател на Съвета по туризъм сподели, че интерес към скъсяване на пътя между двата бранша има не само производителя, чиято цел е, разбира се, да продаде стоката си, а и всички в туристическия, ресторантьорския и хотелиерския бранш, за които е важно да могат да предложат един типичен за региона продукт, различен от това което може да се намери в другите страни.  Той изтъкна също, че от изключителна важност е контролът на вноса, извършван от държавата. Голям проблем е, че в страната ни пристигат евтини нискокачествени стоки от Азия без мита и със занижен контрол, с които българските производители не могат да се конкурират.

По време на дискусията стана ясно, че само в Пловдивския регион се произвеждат 138 различни култури. Подобно място на света, където на едва 6000 кв. км територия да се отглеждат близо 140 култури едва ли има. Това се дължи на уникалните условия на местността. Важно е с този факт да бъдат запознавани гостите на града. По този повод бе предложено да се организират посещения на ферми, за да могат туристите сами да видят къде и как съответните продукти се произвеждат.

Представители на селския туризъм повдигнаха въпроса за нормативните ограничения, които не позволяват на собствениците на къщи за гости да предлагат произведените от тях храни и напитки, което реално пречи на туристите да се запознаят с автентичния вкус на региона, заради който те посещават съответните села. Те изискаха промяна в нормативната уредба.

Доста обсъждан беше и въпроса с фермерските пазари, които свързват малките производители с потребителите. Подобни пазари се организират навсякъде по света и въпреки че опити се правят и тук, те за жалост не са много успешни.

До този момент са се състояли четири регионални дискусии и тази няма да е последна. Основна цел на организаторите е да се даде отговор на въпроса защо е труден пътят, а  понякога почти невъзможен, на българските продукти към хотелите и ресторантите, както и да се съберат най-стойностните конкретни предложения и идеи, родени по време на събеседването. Тези предложения ще бъдат внесени за разглеждане в Парламента, за да може освен информативна срещата да бъде и полезна.

След края на дискусията присъстващите имаха възможността да опитат храни приготвени от студенти от УХТ с качествени български продукти.

Срещата се организира със съдействието на Община Пловдив и по инициатива на БНТ и е част от кампанията „Купувам българското“, която не само стимулира потребителите да избират родни стоки, а също така обръща внимание на проблемите и успехите на българските производители.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина